Камп за сурфање во Порто

Камповите за сурфање можат да бидат највозбудливиот и највозбудлив период во вашиот живот. Но, важно е стратешки да се подготвите за да се обезбеди долго и исполнувачко искуство. Најтешката работа е секогаш да се подготвите за вашето прво сурфање. Многу сурфери кои за прв пат се обидуваат да не знаат што да донесат или очекуваат од искуството. Откако ќе го направите тоа, останатото само почнува да се случува. Овде ќе добиете неколку совети за тоа како да започнете, што треба да понесете и каква опрема можеби ќе ви треба.

Подготовка на Едноставен комплет опрема за сурфање

Со цел да го искористите најдоброто од вашиот прв Камп за сурфање во Порто искуство, важно е да дојдете подготвени со вистинската опрема. Ова не значи дека треба да излезете и да ја купите најскапата даска за сурфање и модар костим на пазарот. Но, имањето неколку клучни ставки ќе ви помогне максимално да го искористите вашето време во вода.

Прво и основно, ќе ви треба добра даска за сурфање. Ако немате своја, не грижете се, повеќето кампови ќе обезбедат табли за нивните гости да ги користат. Сепак, секогаш е добра идеја да се јавите однапред и да се распрашате каков тип на табли ќе бидат достапни. На овој начин, можете да се погрижите да ги спакувате сите потребни додатоци, како восок или поводник.

Друга суштинска ставка за вашата листа за пакување кампови за сурфање е костим за мокрење. Повторно, многу кампови ќе ги имаат овие достапни за гостите да ги користат. Но, ако имате свое, дефинитивно вреди да го понесете. Моќните костуми помагаат да се загреете во водата и исто така да ја заштитите вашата кожа од сонцето.

Конечно, не заборавајте да спакувате крема за сончање, капи, очила за сонце и многу крпи за плажа. Овие ставки ќе ви помогнат да се чувствувате удобно помеѓу сесиите за сурфање.

Половина ден сурфање

Полудневен камп за сурфање е совршен за оние кои сакаат да научат како да сурфаат или да ги подобрат своите вештини за сурфање. Вашите инструктори ќе ви ги дадат соодветните техники и безбедносни упатства потребни за да го искористите најдоброто од вашето време во вода. Исто така, ќе имате можност да изберете од кампови за сурфање за почетни, средно и напредно ниво за да можете да го најдете совршениот за вашето ниво на вештини.

Пумпање склекови со бавно движење во водата

Првата работа што треба да ја направите кога се подготвувате за вашиот прв камп за сурфање е да влезете во форма. Еден начин да го направите ова е со правење склекови со бавно движење во вода. Ова ќе ви помогне да ги изградите мускулите на рацете и рамената, кои ќе ви бидат потребни за веслање до брановите.

Друг начин да се стекнете во форма за сурфање е со правење основни вежби. Тие ќе ви помогнат да ја подобрите вашата рамнотежа и да ви ја дадат потребната сила за да ги фатите брановите.

Конечно, погрижете се да се истегнете пред да тргнете во кампот за сурфање. Истегнувањето ќе помогне да се спречат повредите и ќе ви помогне да останете цврсти додека сурфате.

Подготовка на специфична рутина за прв течен ручек што треба да ја носите со вас

Еден од најдобрите начини да се осигурате дека ќе поминете неверојатно време на вашиот прв камп за сурфање е да бидете подготвени. Ова значи да ја спакувате вистинската опрема, но исто така значи да имате план за вашите оброци. Голем дел од сурфањето е да имате енергија да веслате и да фатите бранови, па затоа е важно да бидете сигурни дека правилно го храните вашето тело.

Еден начин да го направите ова е да спакувате специјална рутина за течен ручек што можете да ја носите со себе во кампот. Ова може да вклучува спакувани смути или сокови кои ќе ви дадат постојана енергија во текот на денот. Важно е да најдете рецепти кои се богати со здрави масти и протеини, како и сложени јаглехидрати кои ќе ви помогнат да останете сити и фокусирани.

Друг одличен совет е да бидете сигурни дека ќе останете хидрирани во текот на денот. Пиењето многу вода ќе ви помогне да избегнете грчеви и замор, а исто така ќе ви помогне да ги исфрлите сите токсини од вашиот систем. Инвестирајте во добро шише со вода што можете да го наполните во текот на денот и погрижете се да пиете постојано дури и кога не сте жедни.

Следејќи ги овие едноставни совети, сигурно ќе си поминете одлично на вашиот прв камп за сурфање!

Планирајте го вашиот престој совршено

Треба да ги знаете следниве работи пред да го започнете вашиот прв камп за сурфање.

-Колку долго сакате да останете? Ако барате само викенд одмор, има многу кампови за сурфање кои нудат краток престој. Но, ако барате еднонеделен одмор со сурфање, ќе сакате да бидете сигурни дека кампот што ќе го изберете има доволно сместување и активности за да ве зафатат за време на вашиот престој.

-Каква атмосфера барате? Некои кампови за сурфање се опуштени и опуштени, додека други се поинтензивни и фокусирани на сериозно сурфање. Размислете во каква средина ќе се чувствувате најудобно и изберете соодветно.

-Сакате групни или приватни часови? Ако сте почетник, групните часови можат да бидат одличен начин да запознаете други луѓе и да научите од искусни сурфери. Но, ако сте понапредни

Крајна линија

Следењето на горенаведените совети ќе ви овозможи да уживате во часовите за сурфање. Повеќето од камповите за сурфање ќе бидат дизајнирани да ви овозможат да уживате во сегашноста и да бидете во целосна авантура за сурфање. Подгответе се подобро за вашиот прв камп за да уживате во него.