„Ова е најдобриот хостел во кој некогаш сум престојувал! Многу чист и многу гостопримлив. Имав одлично време дружејќи се со семејството што го води овој хостел. Сите таму се неверојатни и срдечни луѓе, кои се страсни за она што го направи! Незаборавно искуство!“

 Кој е Џејми?

Таа е многу активна и сака да поминува време на отворено. Таа вели дека најживо се чувствува во таа средина, додека во моментот оди на пливање или лизгање. Се смета себеси за многу интровертна личност, но тоа не ја спречува да ги доживее овие искуства, бидејќи може да оди со тек и да ужива во другите луѓе околу неа. 

Решивме да започнеме нов сегмент на написи за да зборуваме за искуствата што нашите гости ги имаат со нас во Estela Surf & Hostel. Тие нè воздигнуваат, помагајќи му на нашиот камп за сурфање да стане подобра верзија со секој гостин што доаѓа да остане со нас или да има лекција за сурфање. Дознајте ги нивните приказни и искуства во нашиот камп за сурфање во Португалија.

Зошто избравте да останете во камп за сурфање?

Избрав камп за сурфање бидејќи имав цел да научам како да сурфам за време на мојот престој во Португалија. Така, сфатив дека би ми било погодно да престојувам во хостел за сурфање. Исто така, сакав да бидам опкружен со луѓе кои уживаа во сурфањето за време на мојот престој.

Зошто решивте да дојдете на северот на Португалија за да сурфате?

Како почетник, сакав да научам како да сурфам некаде каде што нема да биде пренатрупано и преполно со луѓе. Мислев дека Северна Португалија ќе биде многу помирна.

Што мислите за овој регион во Португалија?

Сфатив дека Северна Португалија е полна со пријателски настроени локални жители и прекрасни плажи кои се многу чисти и не преполни. Сите што ги сретнав имаа многу мирна и среќна атмосфера.

Зошто се одлучивте за кампот Естела сурф наместо други опции?

Го избрав кампот за сурфање Естела затоа што се чинеше дека е надвор од неуспешната патека во споредба со другите кампови на картата. Исто така, направив мало истражување за овој хостел и тие ми спомнаа дека отишле на плажи кои биле малку познати. Видов и дека ова е прилично нов хостел и по мојот престој таму бев многу импресиониран од атмосферата и од тоа колку се чувствував добредојдено.

Можете ли да ни кажете како помина еден од вашите денови во Естела сурф кампот?

Вообичаениот ден во хостелот за сурфање Естела е многу ладен. Би се вратил во хостелот по исполнета сесија за сурфање, а на гостите им се дава простор да си зготват ручек. Ќе се дружев и јадев во прекрасниот двор. Ако сакав да одам некаде, Ракел беше многу корисна и доволно љубезна да ме возеше во Повоа до железничката станица.

Џејм-листови-сурфај

Која плажа ви беше омилена?

Мојата омилена плажа е Праја Де Офир.

Дали почувствувавте подобрувања во сурфањето за време на вашиот престој?

Иако сум почетник и научив како да сурфам во Естела, сепак почувствував дека се подобрив на половина пат од мојот престој таму. Мислам дека станав пристоен во обрнувањето внимание на брановите и времето кога да веслам.

Што научи во искуството во кампот за сурфање Естела?

Кога скејтам, возам глупаво. Научив дека со сурфањето всушност сум во редовен став. Научив како да воспоставам зона за сурфање со поставување знамиња или други предмети на плажата. Научив и како да полетувам, и како правилно да застанам на табла.

Кој беше вашиот омилен дел од кампот за сурфање?

Мојот омилен дел од кампот за сурфање секако беше излегувањето во океанот и обидот
најдобро ми е да фатам бранови!

Колку ви беше важно да имате некого постојано покрај вас за време на овие први искуства со сурфањето?

За мене не беше важно што секогаш имав некој покрај себе. Во првите неколку дена се разбира, тие ќе посветат доволно внимание за да се уверат дека знаете што правите. По тие први денови, ми е убаво да бидам малку понезависен и да земам совети за тоа што можам да го подобрам.

Дали чувствувате дека овој камп за сурфање помогна да се зголеми страста за сурфање во вас?

Овој камп за сурфање дефинитивно ја зголеми мојата страст за сурфање. Тоа беше нешто што го посакував
да правам толку долго време, и морам да кажам дека го сакам!

Овој камп за сурфање дефинитивно ја зголеми мојата страст за сурфање. Тоа беше нешто што сакав да го направам толку долго време, и морам да кажам дека го сакам!

Овој камп за сурфање дефинитивно ја зголеми мојата страст за сурфање. Тоа беше нешто што го посакував
да правам толку долго време, и морам да кажам дека го сакам!

Да ги сумира

Она што нè прави навистина среќни е кога поставуваме прашања како „Дали би се вратиле во Estela Surf & Hostel“ и Хаиме веднаш одговара на следново: „Дефинитивно сакам да се вратам некој ден! Естела сурф хостел ми даде одлични вибрации за време на моето време таму, а семејството што го води овој хостел се прекрасни и љубезни луѓе! 🤟“. Ова е вистинската дефиниција на повратните информации што се стремиме да ги добиеме на крајот од секое искуство што гостите го имаат со нас, без разлика дали тоа е во училиштето за сурфање или во хостелот.

Откако ќе го прочитате ова, дали ќе резервирате сопствен престој?  

Последни написи

Дознајте повеќе за зборот за сурфање во нашите објави на блогот. Секоја недела ви носиме различни вести, совети и знаење за сурфање. Како може да немате корист од тоа?